В Україні планують виробляти "зелений" водень, який постачатимуть до країн Європи

Наприкінці вересня 2021 року в Україні заговорили про потенціал країни в питаннях виробництва так званого "зеленого" водню, який наразі має попит в багатьох країнах Європи. Більше того, ТОВ "Оператор ГТС України" разом з трьома європейськими операторами ГТС навіть приєдналася до ініціативи "Центральноєвропейський водневий коридор". В майбутньому це означає, що в Україні може бути налагоджене виробництво "зеленого" водню, а вітчизняна ГТС може бути перепрофільована під його транспортування - зокрема, до Чехії, Словаччини та потенційно найбільшого споживача, Німеччини. Відповідна заява була опублікована на сайті ОГТСУ.

Для пересічного українця така новина могла б пройти непоміченою, адже оцінити переваги і недоліки використання водню в енергетиці наразі може не кожен. А от в країнах ЄС, де в останні роки все більше переймаються "декарбонізацією" економіки та намагаються пригальмувати кліматичні зміни, потроху відмовляючись від вугілля, нафти, газу та атомної енергетики, саме водень планують використовувати в якості екологічного та доступного пального.

Проте насправді чистим, стверджують вчені, вважати можна лише "зелений" водень, який методом електролізу та за допомогою "зеленої" ж електроенергії виробляють зі звичайної води. "Чорний", "сірий" та "блакитний" водні "зеленому" поступаються - їх виробництво або досить брудне, хоч і дешеве, або екологічно чисте та економічно невигідне при цьому.

Виробництво "зеленого" водню наразі вважається найдорожчим, оскільки для нього потрібно розвивати відновлювану енергетику. Втім, в Європі шкодувати грошей не планують: навпаки, на ухвалену у 2020 році водневу стратегію країни ЄС готові витратити 470 мільярдів доларів до 2050 року. В цій стратегії знайшлося місце і для України, від якої до 2030 року Євросоюз розраховує отримати водню потужністю в 10 ГВт.

Примітно, згадані 10 ГВт - лише 2% від загального потенціалу України, оскільки, за оцінками Інституту відновлюваної енергетики НАНУ, Україна може виробляти понад 500 мільярдів кубометрів зеленого водню на рік - цієї кількості вистачить як на експорт, так і для внутрішнього споживання.

На жаль, навіть при найоптимістичніших оцінках, говорити про те, що Україна стане потужним гравцем на водневому ринку Європи в найближчі 5-10 років - зарано. На галузь чекають численні випробування, дослідження, розрахунки та оцінки безпеки. Проте пілотні проєкти (один з яких, приміром, передбачає будівництво заводу з виробництва водню на базі металургійного комбінату у Маріуполі) існують вже зараз. До них також належить і Меморандум про розвиток водневих проєктів, укладений між НАК "Нафтогаз" та німецьким газовим трейдером RWE: в його рамках будуть оцінювати можливість та вигоду виробництва водню та його похідних і їх експорт до Німеччини.

"Нам треба дивитися на 10-15-20 років у майбутнє, робити по кілька кроків наперед. Треба пройти правильний шлях, щоб отримати воднево-орієнтовану екологічну економіку", - зазначає радник віцепрем'єра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Олексій Рябчин.

Нагадавши, Україна розглядає створення водневого коридору з Німеччиною, Чехією та Словаччиною.

Нагадавши, в Україні хочуть піти шляхом країн Євросоюзу і заборонити одноразові вироби з пластику.

Нагадавши, Кліматичний фонд, який буде збирати екологічні податки і направляти їх на природоохоронні заходи може запрацювати в Україні вже в 2023 році.