Канцлер Німеччини Олаф Шольц заявив про зупинку процесу сертифікації газопроводу "Північний потік-2" через визнання Росією "незалежності Л\ДНР"

Ескалація криза в Україні призвела до того, що уряд Німеччини зупинив процес сертифікації "Північного потоку-2". Таким чином, тепер російський газопровід не може бути запущений в експлуатацію - за словами канцлера ФРН Олафа Шольца, таке рішення стало відповіддю на дії уряду РФ, який пішов на серйозне порушення міжнародного права, визнавши "незалежність" самопроголошених республік "Л\ДНР".

"Сьогодні я попросив федеральне міністерство економіки відкликати…доповідь щодо забезпечення енергобезпеки. Це звучить як технічний момент, але це необхідний крок, щоб тепер не могла відбутися сертифікація газопроводу. Без цієї сертифікації "Північний потік 2" не може бути запущено", - зазначив Шольц у вівторок, 22 лютого.

Німеччина - "ми попереджали"

Газопровід "Північний потік-2", який будувався Росією впродовж кількох останніх років, було завершено у вересні 2021 року. При цьому в Кремлі сподівались на те, що газопровід потужністю 55 мільярдів кубометрів газу на рік зможе запрацювати ще до кінця 2021 року. Втім, процес сертифікації "Північного потоку-2", 100% акцій компанії-оператора якого належать російському "Газпромові", зіштовхнувся з юридичними проблемами.

Річ у тім, що за європейськими законами, компанія-оператор - це Nord stream-2 - має бути зареєстрована як юридична особа в Німеччині; лише після цього остаточний дозвіл на введення газопроводу в експлуатацію мала надати Єврокомісія.

Україна та низка країн Європи (зокрема, країни Балтії та Польща) неодноразово наголошували, що після введення "Північного потоку-2" в експлуатацію Росія зможе використовувати газопровід в якості зброї проти своїх геополітичних опонентів. Втім, до цього так і не дійшло - спочатку через згадані юридичні складнощі, а потім - через ескалацію російсько-українських стосунків з боку Кремля.

Після того, як загроза подальшого російського вторгнення в Україну набула чітких обрисів, в Німеччині попередили - уряд країни заблокує газопровід "Північний потік-2" в тому випадку, якщо Кремль надалі "підвищуватиме градус" та піде на нові агресивні дії.

Росія - "готуйтеся платити"

В Росії вже встигли відреагувати на рішення канцлера ФРН Олафа Шольца щодо зупинки сертифікації "північного потоку-2". Зокрема, експрезидент та заступник голови Ради безпеки РФ Дмитро Медведєв пообіцяв, що Кремль не забариться з економічним ударом по Європі, який полягатиме у рекордно високих цінах на газ.

"Ну що ж. Ласкаво просимо в новий світ, в якому вже скоро європейці будуть платити 2000 євро за тисячу кубів газу!" – написав Медведєв у Twitter.

Варто зауважити, що до подібної риторики лише за останні місяць Росія вдається не вперше - з осені 2021 року "Газпром" зменшує обсяги транзиту газу до країн ЄС, не зважаючи на дефіцит блакитного палива в Європі та рекордно високі ціни на нього. При цьому Росія вкотре відмовляється бронювати додаткові українські потужності української ГТС, використовуючи газ в якості елемента політичного шантажу.

Україна - "Північний потік-2" - це загроза"

В українському "Нафтогазі" на звістку про зупинку сертифікації "Північного потоку-2" відреагували схвально - зокрема, голова НАК "Нафтогаз" Юрій Вітренко відзначив, що російський газопровід несе загрозу енергетичній безпеці Європи

"Це демонстрація того, що Німеччина солідаризується з Україною, зокрема з нашою позицією щодо Північного потоку-2, яку ми доносили впродовж останніх місяців до нового уряду", - прокоментував Вітренко рішення уряду ФРН.

"Ревізіоністська імперська політика Путіна несе загрозу Україні, Європі і всьому світові, а Північний потік-2 є одним з елементів цієї політики і тому потрібує адекватної реакції", - резюмував Вітренко.

Нагадаємо, НАК "Нафтогаз" в Арбітражному трибуналі в Гаазі висуває вимогу до Росії виплатити компенсацію у розмірі 10 мільярдів доларів за експропрійовані "кримські активи".

Нагадаємо, ескалація конфлікту та імовірність вторгнення Росії завдає Україні економічних втрат у розмірі до 5 млрд доларів щомісяця.

Нагадаємо, у США та ЄС підготували нові обмеження для Росії - що вони зачеплять.