Високі ціни на газ, на думку експерта, заганяють економіку України в небачену кризу

Конкурентоспроможність продукції від українських виробників неухильно знижується через зростання ціни на газ. Своєю чергою збитки виробників - це удар по економіці країни, яка зараз знаходиться у передкризовому стані, вважає голова Ради Федерації роботодавців України Дмитро Олійник.

На думку голови ФРУ, найближчим часом на українську економіку чекає падіння експорту (неконкурентноспроможна через високі ціни українська продукція не буде потрібна на закордонних ринках). Щодо українських споживачів, то і тут картина невтішна: найвища ціна за продукцію, яку тільки може призначити виробник, не покриватиме навіть собівартості продукту. Підсумок сумний - чергове здорожчання газу призведе до зупинки багатьох заводів та фабрик, що, своєю чергою, вплине на рівень безробіття в країні, адже чимало робочих місць буде знищено.

"Україна стоїть на порозі кризи, якої не знала за всю новітню історію… Першою ляже переробна промисловість", - переконаний Дмитро Олійник.

Голова ФРУ вважає, що уряд має терміново вдатися до рішучих кроків задля того, щоб остаточно не зруйнувати економіку. Серед таких кроків, переконаний Олійник, має бути створення Антикризового центру та затвердження трирічного плану щодо енергозбереження, швидкого нарощення видобутку газу та поліпшення ситуації на енергоринку.

Своєю чергою директор ДП "Укравтогаз" НАК "Нафтогаз України" Олександр Ватажишин відмітив, що ринок газу в Україні є дефіцитним - щорічно країні доводиться імпортувати близько 11 мільярдів кубометрів за ціною, прив'язаною до ціни на європейських хабах. Таким чином рекордне подорожчання газу в Європі, зафіксоване у вересні 2021 року (понад 1000 доларів за тисячу кубометрів; станом на 1 жовтня - вже близько 1200 доларів за тисячу кубометрів), не могло не вплинути на ціни в Україні.

Потенційний вихід зі складної ситуації є - на думку Ватажишина, для цього Україною має бути створений східноєвропейський газовий хаб. Крім того, повноцінно має запрацювати енергетична біржа, а внутрішній видобуток природного газу справді збільшено. Не зайвим буде і налагоджене виробництво біометану; крім того, промисловим споживачам варто укладати більш надійні довгострокові контракти на закупку газу.

"Теоретично це дозволить знизити різкі цінові коливання та знизити закупівельну вартість для українських підприємств, знизити енергозалежність країни і підвищити енергоефективність, що сприятиме формуванню ще більш конкурентоспроможної та економічно привабливої ціни на CNG (стиснений природний газ - ред)", - відзначає у своєму блозі Ватажишин.

Що ж до того, чи варто цієї зими чекати "тарифного апокаліпсиса" вже побутовим споживачам, частина експертів запевняє - критичною ситуація не стане. Так, на думку експерта з фінансів Олексія Куща, в уряді докладуть всіх зусиль для того, щоб ціна на газ (а звідси - і на опалення та гарячу воду) не сягнула 30 тисяч гривень за тисячу кубометрів. Втім, оскільки повноваження щодо встановлення розміру тарифів на 80% передані в Україні місцевій владі, Кабінету міністрів доведеться вишукувати додаткові кошти на те, щоб компенсувати громадам дефіцит, який неодмінно виникне через намагання "вручну" стримувати ріст тарифів. Звідки візьмуться ці гроші - поки що невідомо.

"Є тільки певні обіцянки, що їх (кошти - ред.) знайдуть і компенсатори сформують. Але поки цього нема, за газ теплокомуненерго вже потрібно платити, а грошей нема. Тобто загального тарифного апокаліпсиса я не очікую, але прогнозую точкові, але часті ексцеси на місцях", - зауважив Олексій Кущ.

Нагадаємо, економічна криза може початися з Китаю і призвести до девальвації гривні та зростання цін в Україні.

Нагадаємо, на США може очікувати дефолт, оскільки в країні закінчуються гроші на соціальні виплати та обслуговування державного боргу.

Нагадаємо, раніше експерт пояснив, яким чином Україна могла б обійтися без кредитів МВФ.